Ze względu na brak edukacji oraz szerzenia nieprawdziwych informacji w przestrzeni publicznej, powstał szereg mitów dotyczący mięsa wieprzowego i jego wpływu na organizm człowieka.
MIĘSO WIEPRZOWE JEST KALORYCZNE? MIT!
Na przestrzeni lat procesy produkcji zostały udoskonalone, co w znacznym stopniu przyczyniło się do „odchudzenia” wieprzowiny. Zawartość tłuszczu znacząco spadła, ustępując tym samym miejsce na mięso. Hodowcy poprzez wprowadzenie praktycznych rozwiązań i skrzyżowaniu ras otrzymali osobniki dające więcej mięsa. Kaloryczność mięsa wieprzowego zależna jest również od części tuszy wieprzowej. Dla przykładu szynka wieprzowa na 100g zawiera ok. 120 kcal, co świadczy o jej dietetyczności. Jednymi z najchudszych części tuszy wieprzowej pozostaje szynka, polędwica, czy też schab. Warto więc zwrócić uwagę i spożywać polską wieprzowinę, będącą wartościowym składnikiem diety każdej osoby, a zwłaszcza tej dbającej o swoją sylwetkę.
MIĘSO WIEPRZOWE JEST BEZWARTOŚCIOWE? MIT!
Kolejnym mitem na temat mięsa wieprzowego jest informacja o niskiej wartości odżywczej mięsa. Jest to nieprawda, ponieważ wieprzowina kryje bogactwo witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zawarte w nim białko wspomaga procesy zachodzące w ciele człowieka, np. trawienie, regeneracja komórek, czy też prawidłowy przepływ krwi. Spożywanie mięsa wieprzowego zalecane jest osobom aktywnym, jak i tym dbającym o sylwetkę, ze względu na dużą ilość witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6 i B12), zawartość żelaza hemowego, cynku czy witamini takicj jak A, D, E i K, które są przyswajane poprzez rozpuszczanie w tłuszczach. Jak widać mięso wieprzowe jest niedocenione.
ZAWIERA NIEZDROWE KWASY? MIT!
Mięso wieprzowe uznawane jest jako tłuste, z wysoką zawartością cholesterolu. Jest to absurd, ponieważ zawiera ono większość kwasów wielonienasyconych. Dodatkowo charakteryzuje się korzystną proporcją kwasów omega-6 i omega-3. Ich stosunek wynosi poniżej 10:1. Kwasy omega-3 pozwalają zachować młodość i wydajność organizmu. Spożywając produkty bogate w kwasy nienasycone przyczyniamy się do ochrony organizmu przed chorobą Alzheimera, czy chorób serca.
WIEPRZOWINA JEST NOŚNIKIEM CHORÓB. MIT!
Wirus ASF jest wirusem dotykającym jedynie zwierzęta: świnie i dziki. Tym samym nie ma możliwości, aby zaraził się nim człowiek, czy pozostałe zwierzęta. Mięso produkowane w Polsce przechodzi kontrole na każdym etapie produkcji. Zostaje poddawane również badaniom, przed dopuszczeniem do obiegu handlowego. Tym samym mięso nie spełniające wymogów sanitarnych nie jest dopuszczane do sprzedaży. Mięso wieprzowe produkowane na terenie naszego kraju jest w pełni bezpieczne. Podczas zakupu pytaj o jego pochodzenie.
WIEPRZOWINA JEST CIĘŻKOSTRAWNA? MIT
Wszystko jest zależne od wybranej części mięsa oraz sposobu przyrządzania. Jest ono ciężkostrawne w momencie przypalenia, czy też spożycia go w nadmiernej ilości. Przygotowane w odpowiedni sposób, będzie kruche i lekkostrawne. Mięso najlepiej poddawać obróbce termicznej, kiedy poziom jego tłuszczu wynosi 2-3%. Wieprzowina idealnie nadaje się do tego, ponieważ w schabie znajduje się około 1,7% -2,1% tłuszczu. Wystąpienie niestrawności po spożyciu wieprzowiny wynika zatem z nieprawidłowego przygotowania, a nie samego faktu spożycia.